حذف نتایج اسپم و تبلیغاتی از موتور جستجوی گوگل به کمک افزونه های مخصوص

طراحی سایت البرز

گوگل هر چند سال یک بار متد‌های خود را برای راه دادن وب سایت‌های مختلف به نتایج جستجو تغییر می‌دهد؛ اما همچنان موفق به شناسایی خودکار سایت‌های اسپم و حذف آن‌ها از این موتور جستجوی دوست‌داشتنی نشده است. سایت‌های اسپم، وب سایت‌ها یا حتی وبلاگ‌هایی هستند که تمامی مطالب آن‌ها دروغ و غیر حقیقی بوده و با وارد کردن هزاران جمله‌ی متفاوت که ممکن است شما در جستجوی گوگل استفاده کنید، به دروغ خود را مرتبط با کلمه‌ی جستجو شده نشان می‌دهند و به صفحه‌ی اول گوگل راه پیدا می‌کنند. سایت‌هایی پر از تبلیغات و پاپ آپ‌های مزاحم که با توجه به تعداد بی انتهای کاربرانی که روزانه از گوگل برای جستجوی خود استفاده می‌کنند، حتی اگر یک بار وارد سایت آن‌ها شوید و یک پاپ آپ هم برای آن‌ها به ارمغان بیاورید برایشان کافیست تا ماهیانه سودهای کلان، و البته غیرانسانی و برپایه‌ی دروغ و فریب‌کاری کسب کنند. اما به لطف توسعه‌دهندگان، این مشکل نیز قابل رفع شده است و اگرچه تعداد بسیاری از کاربران اینترنتی از وجود آن اطلاع ندارند، اما هم اکنون توسط ملیون‌ها کاربر در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود و با کمی صرف وقت برای آن، می‌توانید با جستجوی عجیب ترین کلمه‌ها و لغات نیز، هیچ سایت اسپمی در نتایج گوگل مشاهده نکنید. این امر به کمک افزونه‌ی مرورگرها صورت می‌گیرد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. تصویر زیر نیز نمونه تصویری از قبل، و بعد از فعال کردن این افزونه است که به صورت انتخابی از سوی کاربر، نتایج تبلیغاتی قابل حذف خواهند بود.

fire2

افزونه‌های انگشت شماری برای این کار در مرورگرهای فایرفاکس و کروم وجود دارد که همگی آن‌ها دارای باگ‌های آزاردهنده بوده و نیمی از کاربران نیز موفق به تنظیم آن و مشاهده‌ی کارکرد درست آن‌ها نخواهند شد. در این بین اما یک افزونه‌ی بسیار عالی برای کروم، و یک افزونه‌ی خوب نیز برای فایرفاکس وجود دارد که به لطف آن‌ها می‌توانید نتایج اسپم را به صورت دستی از گوگل حذف کنید. این افزونه‌ها Personal Blocklist (برای کروم) و Hide Unwanted Result (برای فایرفاکس) نام دارند که به طور کاملاً رایگان قابل دریافت هستند.

کروم – Personal Blocklist

chro1

بعد از نصب و فعال کردن افزونه ها، در صورت نیاز مرورگر خود را Restart کنید و سپس به سایت گوگل وارد شده و یک جمله ای که معمولاً نتایج اسپم به شما نمایش می‌دهد را جستجو کنید. البته اگر حضور ذهن ندارید نیز جای نگرانی نیست؛  به مرور و در استفاده‌های روزانه، رفته رفته لیست سایت‌های اسپم شما کامل خواهد شد و حتی می‌توانید این لیست را نیز با کاربران دیگر به اشتراک گذاشته تا لیستی جامع و عظیم از این سایت‌های مزاحم جمع‌آوری کنید. در مرورگر کروم بعد از جستجو و نمایش نتیجه ها، همانطور که در تصویر بالا نیز قابل مشاهده است، گزینه ای با عنوان Block به پایین تمام نتایج اضافه خواهد شد که با کلیک روی آن، می‌توانید دامین اصلی سایت مورد نظر را، به لیست سیاه این افزونه فرستاده و از آن پس دیگر در نتایج گوگل آن‌ها را مشاهده نکنید. البته بدیهی است که شرط این موضوع فعال‌بودن افزونه خواهد بود و پیشنهاد می‌کنیم اگر تصمیم استفاده از این افزونه را دارید، قبل از هربار تعویض ویندوز، از لیست سیاه خود فایل پشتیبان تهیه کنید.

فایرفاکس – Hide Unwanted Result

fire1

در مرورگر فایرفاکس نیز همه چیز به همین شکل انجام خواهد پذیرفت؛ با این تفاوت که در فایرفاکس باید به طور دستی این کار را انجام دهید. به این صورت که با مراجعه به تنظیمات افزونه، دامین اصلی وب سایت مورد نظر را در لیست وارد، و گزینه‌ی ADD را انتخاب کنید تا این وب سایت نیز به لیست سیاه شما اضافه شود. البته با استناد بر اسکرین شات‌های این افزونه در فروشگاه موزیلا، باید گزینه ای میانبر در منوی راست کلیک در وب سایت گوگل باشد که بر اساس گزارش کاربران، این گزینه برای خیلی از آن‌ها قابل مشاهده نیست و تنها راهشان استفاده از حالت دستی است که البته درهر صورت، از ارزش و کارایی بالای آن چیزی کم نخواهد کرد.

در پایان، همانطور که گفته شد، با صرف کمی وقت و اضافه‌کردن سایت‌ها به مرور زمان، می‌توانید بعد از مدت زمان کوتاهی، یک جستجوی فوق العاده کامل، بدون هیچ نتیجه‌ی دروغین را تجربه کنید و از جستجو کردن در بزرگترین موتور جستجوی دنیا، لذت ببرید.

Share:

ارسال یک در تیکت پاسخ جدید آمد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *